326893990_710822430713943_4826993263540077836_n.jpg

Niedziela i święta:
godz. 7:00, 10:00, 15:00

Dni powszednie:
poniedziałek, wtorek, czwartek, sobota godz. 7:00
środa, piątek godz. 18:00
(czas zimowy godz. 17:00

Odpust parafialny:
ostatnia niedziela września

Gorzkie Żale w Wielkim Poście: 
niedziela godz. 14:00

Droga krzyżowa w Wielkim Poście: 
piatek godz. 17:00

Roraty: 
godz. 7:00

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: 
środa godz. 18:00 (17:00)

Nowenna do Miłosierdzia Bożego: 
piątek po Mszy Św.


DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU          13 marca 2022   OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes, która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W wielu miejscach świata ofiarną pracę misyjną podejmują misjonarze duchowni i świeccy. Nie tylko niosą światło Ewangelii, ale także codzienną pomoc. Módlmy się dzisiaj za wszystkich pracujących na misjach, aby doświadczali Bożej pomocy i wsparcia ze strony wspólnoty wierzących.
 1. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 14:00. Zapraszam na nabożeństwo drogi krzyżowej w piątek o godz. 17:00. Będziemy kroczyć śladami Zbawiciela i wchodzić w tajemnice Jego męki i śmierci. Bezpośrednio po tych nabożeństwach Msza Św.
 1. Dziś przypada także 9. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Módlmy się za następcę Świętego Piotra, aby dla wszystkich był znakiem miłości Boga i wiernie prowadził Owczarnię Chrystusa na spotkanie z Najlepszym Pasterzem.
 1. W sobotę, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Święty Józef jest patronem Kościoła powszechnego oraz rodzin chrześcijańskich. Jest także orędownikiem dobrej śmierci. W naszej świątyni Msza Święta tego dnia o godz. 7:00, a po Niej nabożeństwo do Św. Józefa. Zapraszam na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi wypraszać Bożą pomoc dla Kościoła, naszych rodzin oraz prosić o łaskę dobrej śmierci dla wszystkich konających. Codziennie po Mszy Św. Nowenna do Św. Józefa.
 1. Dzisiaj składamy ofiary do puszek, jako nasza jałmużna na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Za tydzień w ramach składki inwestycyjnej będziemy składać ofiary na ogrzewanie naszego kościoła i na ubezpieczenie. Caritas Polska organizuje tzw. „kosz dobroci”, gdzie można składać produkty żywnościowe, środki czystości i najpotrzebniejsze rzecz, z których będą zrobione paczki i zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom na Ukrainie. Informacje w zakrystii. Są baranki i paschaliki wielkanocne – ofiara nie mniej jak 7 zł. Dziękuję za każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.
 2. Rekolekcje Wielkopostne, a poprowadzi je ks. Kazimierz Mikulski - Redemptorysta, a odbędą się w dniach od 27.03 do 30.03.2021 r. Postarajmy się tak zorganizować czas, aby mogli w nich uczestniczyć wszyscy nasi bliscy. Bądźmy też dobrymi apostołami. Niech to będzie dla każdego z nas okazja do osobistego nawrócenia i przemiany życia. 
 1. Gość Niedzielny poleca: „Tak zwyciężać mamy” – a wszystko to razem z modlitwą; Świadectw i historie osób uciekających przed wojną do Polski; itd. Jest też do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci: Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania na sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Galus Jan, Stach Józefa, Wiatr Dariusz, Kiełbasa Andrzej i Sztorc Józef.
 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy otwartości na Boże natchnienia i wzrastania w miłości do Bogu i ludzi.
 1. Z naszej wspólnoty parafialnej, w ostatnim tygodniu odszedł do Pana + Marian Smardzel. Polećmy jego nieśmiertelną duszę Miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

 

W tym tygodniu patronuje nam:

- sobota, 19 marca – Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, Opiekun Pana Jezusa.

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU           6 marca 2022       OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych. Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.
 1. Już na początku Wielkiego Postu zarezerwujmy sobie czas na Rekolekcje Wielkopostne, a poprowadzi je ks. Kazimierz Mikulski - Redemptorysta, a odbędą się w dniach od 27.03 do 30.03.2021 r. Postarajmy się tak zorganizować czas, aby mogli w nich uczestniczyć wszyscy nasi bliscy. Bądźmy też dobrymi apostołami i podzielmy się tą informacją z sąsiadami, przyjaciółmi. Niech to będzie dla każdego z nas nie tylko okazja do refleksji nad swoim życiem, osobistego nawrócenia, ale przede wszystkim spotkanie z miłosiernym Bogiem, który po raz kolejny wychodzi nam naprzeciw.
 1. W czasie Wielkiego Postu zapraszam serdecznie na drogę krzyżową w każdy piątek o godz. 17:00 i na gorzkie żale w niedzielę o godz. 14:00. Po tych nabożeństwach bezpośrednio Msza Św. Niech rozważanie męki Chrystusa będzie dla nas pomocą w przeżywaniu codziennych trudności.
 1. We wtorek, 8 marca, przypada Dzień Kobiet. Wszystkim paniom życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.
 1. W środę, 9 marca, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17:00.
 1. Najbliższa niedziela, 13 marca, będzie Niedzielą Ad Gentes – Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zapraszamy do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach.
 1. Tego dnia przypada także kolejna rocznica wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. Zapraszam do modlitwy w intencji następcy Świętego Piotra, aby był dla wszystkich czytelnym drogowskazem podążania za Chrystusem.
 1. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. We wszystkich kościołach były składane ofiary do puszek w niedzielę i środę popielcową, i przeznaczone dla poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie. W naszej świątyni były zbierane tylko w środę popielcową – kto będzie miał życzenie, będzie można to uczynić jeszcze w przyszłą niedzielę 13.03. Dziękuję za każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.
 1. Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą świętować imieniny, urodziny oraz różne jubileusze, a także wszystkim paniom życzę obfitości Bożych darów oraz wsłuchiwania się w słowo Boga, które daje prawdziwe życie. Dziękuję za sprzątanie kościoła i zaprasza do sprzątania na sobotę, o godz. 8:00 następujące rodziny: Wiatr Marian, Madej Krzysztof, Trzop Mariusz, Biel Elżbieta i Cop Ryszard.

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU          27 lutego 2022      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

2 Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

 1. W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7:00; 9:00 i 17:00. Składka w tym dniu przeznaczona na cele charytatywne diecezji. Papież Franciszek i Episkopat Polski prosi, aby był to dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie na świecie. Błagajmy Boga o nawrócenie dla zatwardziałych grzeszników. 
 1. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia do śmierci obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 17:00, a każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 14:00. Po nabożeństwach bezpośrednio Msza Św. Spotkanie młodzieży z klas: 7 i 8 wraz z rodzicami w piątek o godz. 17:00. Obecność obowiązkowa.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca: w czwartek i piątek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania, a także wynagrodzenie Sercu Pana Jezusa za grzechy od godz. 16:00. W czwartek i piątek możliwość spowiedzi od godz. 16:00. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną, w piątek, wyjątkowo od godz. 12:00. W sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 7:00.
 1. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu i pierwszą niedzielą miesiąca. Zmiana tajemnic różańca po Prymarii i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 15:00. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 1. Dzisiaj 3 niedziela Nabożeństwa 40 – godzinnego, przygotowujące nas do owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Po Mszy Św. o godz. 10:00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość modlitwy do godz. 15:00. Nie żałujmy czasu dla Boga. Bardzo proszę, aby wzorem ubiegłych niedziel modliły się: - od 11:00 do 12:00 Szpic, - od 12:00 do 13 :00 Załącze,

- od 13:00 do 14: 00 Fiołkówka, - a od 14:00 do 15:00 Jodłówka, Osiedle i Centrum.

9. Gość Niedzielny poleca: „Wielka pora pokus odrzucania” – o wielkopostnych umartwieniach; itd. Jest też do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci: Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania na sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Cyza Wiesław, Cyza Michał, Drwal Janusz, Cyza Przemysław i Galus Józef.

W tym tygodniu patronuje nam: - sobota, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.

SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU        20 lutego 2022    OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu (kolekta mszalna). Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia. Miesiąc luty jest miesiącem modlitw za konających, nie żałujmy czasu na modlitwę, aby odchodzili z tego świata pojednani z Bogiem i człowiekiem.
 1. We wtorek, 22 lutego, obchodzimy święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Chrześcijanie w Rzymie już od IV wieku obchodzili pamiątkę wybrania Wiecznego Miasta na stolicę Kościoła. To dzień naszej łączności z następcą Świętego Piotra, papieżem Franciszkiem. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie, wypraszając mu Bożą pomoc i opiekę w trudzie pasterskiej posługi w Kościele.
 1. W przyszłą niedzielę, 27 lutego – w ostatnią niedzielę lutego rozpocznie się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.
 1. Dzisiaj 2 niedziela Nabożeństwa 40 – godzinnego, przygotowujące nas do owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Będzie trwało jeszcze dziś i w przyszłą niedzielę – 20.02 i 27.02. Po Mszy Św. o godz. 10:00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość modlitwy do godz. 15:00. Nie żałujmy czasu dla Boga. Bardzo proszę, aby wzorem ubiegłej niedzieli modliły się:

- od 11:00 do 12:00 Szpic,

- od 12:00 do 13 :00 Załącze,

- od 13:00 do 14: 00 Fiołkówka,

- a od 14:00 do 15:00 Jodłówka, Osiedle i Centrum.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w wierze, nadziei i miłości. Dziękuję za dzisiejsze ofiary na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
 1. Gość Niedzielny poleca: „Bardzo zdalni uczniowie” – o plusach i pułapkach zdalnego nauczania; „Droga pełna wątpliwości i pytań” – o synodalności Kościoła; „Kolos na grobie rybaka” – o bazylice Św. Piotra w Rzymie; „Pod płaszczem Eliasza” – o opiece nad umierającymi; itd. Jest też do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci: Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania na sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Wilk Adam, Kowalski Szymon, Cop Kazimierz, Kusibab Stanisław, Żmuda Tadeusz, Stach Andrzej i Sowa Józef.

W tym tygodniu patronuje nam:

- środa, 23 lutego - Święty Polikarp (I/II w.), uczeń Świętego Jana, biskup Smyrny, męczennik za wiarę.

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU         13 lutego 2022               OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś szósta niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Każda Msza Święta jest uwielbieniem Boga i uświęceniem człowieka. Niech usłyszane słowo Boże i udział w świętych obrzędach będą dla nas pomocą w chrześcijańskim przeżywaniu naszej codzienności.
 1. Jutro, w poniedziałek, 14 lutego, przypada liturgiczne święto Świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowian i patronów Europy.
 1. W środę, 16 lutego, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17:00, a o 16:00 Różaniec w int. Ojczyzny ..., w piątek Nowenna do Miłosierdzia Bożego po Mszy Św. o godz. 17:00.
 1. Dzisiaj rozpoczynamy Nabożeństwo 40 – godzinne, przygotowujące nas do owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Będzie trwało przez 3 niedziele – 13.02; 20.02 i 27.02. Po Mszy Św. o godz. 10:00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość modlitwy do godz. 15:00. Bardzo proszę, aby modliły się:

- od 11:00 do 12:00 Szpic,

- od 12:00 do 13 :00 Załącze,

- od 13:00 do 14: 00 Fiołkówka,

- a od 14:00 do 15:00 Jodłówka, Osiedle i Centrum.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę odważnego odpowiadania na głos Bożego wezwania, ufnego kroczenia za Panem i bycia znakiem Bożej obecności dla innych.
 1. Gość Niedzielny poleca: „”; itd. Kolejna płyta z kolekcji „Biblia Audio”, a na niej księgi: Kapłańska, Liczb i Powtórzonego Prawa. Cena czasopisma z płytą nie ulega zmianie. Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania na sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Bodura Tadeusz, Dąbrowski Marcin, Żmuda Henryk, Biliński Krzysztof, Natkaniec Stanisław i Szostak Krzysztof.
 1. Spotkanie Akcji Katolickiej w środę (16.02) po Mszy Św. Dziękuję za dzisiejsze ofiary przeznaczone na utrzymanie naszej parafii. Za tydzień ofiary będą przeznaczone na utrzymanie Wyższego seminarium Duchownego w Tarnowie. Również za tydzień składka inwestycyjna – dziękuję za ofiary.
 1. Ks. Adam Nita – proboszcz - Parafia Katedralna organizuje Kurs Przedmałżeński, który dedykowany jest dla par narzeczonych. Początek we wtorek 1 marca br. o godz. 19.00, w auli przy katedrze. Zapisy i szczegółowe informacje na pierwszym spotkaniu.