Niedziela i święta:
godz. 7:00, 10:00, 15:00

Dni powszednie:
poniedziałek, wtorek, czwartek, sobota godz. 7:00
środa, piątek godz. 18:00
(czas zimowy godz. 17:00

Odpust parafialny:
ostatnia niedziela września

Gorzkie Żale w Wielkim Poście: 
niedziela godz. 14:00

Droga krzyżowa w Wielkim Poście: 
piatek godz. 17:00

Roraty: 
godz. 6:45

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: 
środa godz. 18:00 (17:00)

Nowenna do Miłosierdzia Bożego: 
piątek po Mszy Św.


PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

29 listopada 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj rozpoczynamy okres Adwentu, który przygotuje nas do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To będzie drugi rok realizacji w Kościele w Polsce programu duszpasterskiego na lata 2019-2022, którego hasło brzmi: „Eucharystia daje życie”. Natomiast hasłem roku duszpasterskiego 2020/2021 są słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Niech to będzie dla nas szczególne zaproszenie i zachęta, abyśmy zgłębiali celebrowanie Eucharystii w naszej wspólnocie parafialnej. Uczestnictwo we Mszy Św. jest świadectwem wiary dla współczesnego świata.
 1. W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Bogiem. Codziennie RORATY o godz. 17:00, sobotę o godz. 7:00. Zapraszam wszystkich, a szczególnie dzieci – hasło tegorocznych rorat: „Cud nad cudami”. Będą plakaty i naklejki do wklejenia na plakacie. W niedziele i 8.12 nie ma rorat. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny włączmy się do duchowej adopcji dziecka poczętego.
 1. Adwent to czas szczególnej pracy nad sobą. Zachęcam do podjęcia osobistych wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem i relacjami z Bogiem i drugim człowiekiem.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pragniemy się modlić o nowe, święte i liczne powołania do służby Bożej. Ogarnijmy modlitwą wszystkich znanych nam kapłanów, siostry zakonne, zakonników i osoby konsekrowane, których świadectwo życia i miłości Boga i bliźniego jest dla nas pięknym znakiem.
 1. W piątek wynagradzamy Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy osobiste i świata. Godzina święta i okazja do spowiedzi, w czwartek i piątek od godz. 16:00. Nie będzie odwiedzin chorych z posługą sakramentalną. Zadbajmy o to, by wszyscy przyjmowali sakrament pokuty i pojednania oraz Komunię Świętą. 4 grudnia to także Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Za wstawiennictwem św. Barbary, patronki ludzi pracy, wspierajmy modlitwą wszystkich poszukujących pracy.
 1. W pierwszą sobotę miesiąca, przypadającą w tym tygodniu, okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy.
 1. Tradycyjnie Caritas z okazji Świąt Bożego Narodzenia organizuje pomoc dla biednych rodzin z naszej parafii. Jest wystawiona choinka z losami, jakie artykuły są potrzebne. Chętnych, którzy chcą pomóc proszę, aby zerwali los i na paczkach napisali wylosowany numer. Są też rozprowadzane w naszej parafii świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” – Dochód przeznaczony dla najbiedniejszych z biednych, a także „Opłatki” – dochód w całości przeznaczony na cele parafialne.
 1. Gość Niedzielny poleca: „; itd. Wiele ciekawych artykułów. Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania w sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Zaucha Marian, Wroński Piotr, Buch Stanisław, Buch Rafał i Nytko Konrad. W przyszłą niedzielę dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego. Ofiary na ten cel będą zbierane do puszek przed kościołem.
 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł + Paweł Wilk „Dobry Jezu …”

W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 30 listopada – św. Andrzej Apostoł, brat Szymona Piotra, należał do najbliższego grona Pana Jezusa;

– w czwartek 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;

– w piątek 4 grudnia – św. Barbara (III/IV w.), dziewica i męczennica, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA         22 listopada 2020           OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Dzisiaj za publiczne odmówienie litanii do Serca Pana Jezusa i Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi Wszechświata, można pod zwykłymi warunkami, zyskać odpust zupełny. Do końca listopada można zyskiwać odpusty zupełne za zmarłych.
 1. Dziś po Mszach Świętych dokonujemy wystawienia Najświętszego Sakramentu i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 1. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. To stowarzyszenie wiernych, a jego celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem jego członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.
 1. W środę podczas nowenny o godz. 17:00 złożymy nasze podziękowania i prośby na ręce Matki Bożej, a w piątek o godz. 17:00 będziemy wypraszać Boże Miłosierdzie dla zmarłych i żywych.
 1. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 29 listopada, rozpoczniemy ten piękny czas. 28 listopada nasz biskup Andrzej Jeż obchodzi 11 rocznicę święceń biskupich – poświęcajmy modlitwę osobistą i wspólnotową za Ks. Bpa i w Jego intencjach. 
 1. Tradycyjnie Caritas z okazji Świąt Bożego Narodzenia organizuje pomoc dla biednych rodzin z naszej parafii. Od pierwszej niedzieli adwentu będzie wystawiona choinka z losami, jakie artykuły są potrzebne. Chętnych, którzy chcą pomóc proszę, aby zerwali los i na paczkach napisali wylosowany numer. Będą też rozprowadzane w naszej parafii świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” – Dochód przeznaczony dla najbiedniejszych z biednych, a także „Opłatki” – dochód w całości przeznaczony na cele parafialne.
 1. Gość Niedzielny poleca: „ ; itd. Wiele ciekawych artykułów. Jest też do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci. Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania w sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Solak Łukasz, Wardzała Zdzisław, Maślanka Marcin, Jachym Piotr, Malig Tomasz i Wnęk Dominik. W ostatnią niedzielę (15.11), na cele inwestycyjne złożono 44 ofiar na kwotę 3290 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.

W tym tygodniu patronuje nam:

 • 24 XI – Święci Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862.

Bardzo proszę, aby wszyscy w parafii modlili się codziennie na różańcu o godz. 20:30 i Apelem Jasnogórskim o godz.21:00.

 

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU    15 listopada 2020      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym. Dzisiejsza niedziela to również Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
 1. W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała 3 lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzone jest specjalne święto. W tym dniu przypada Dzień Życia Kontemplacyjnego. 
 1. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 22 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem.
 1. Gość Niedzielny poleca: „Waż słowa” – wyzywanie obrońców życia najgorszymi wulgaryzmami; „Dajcie życie”; „Gdybyś znała ich mękę” … - o cierpieniu na ziemi i w czyśćcu; itd. Wiele ciekawych artykułów. Jest też do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci. Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania w sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Główka Józef, Główka Paweł, Świąż Zygmunt, Bartoszek Mieczysław i Petrzak Grzegorz. Dzisiaj z racji 3 Niedzieli miesiąca - składka inwestycyjna. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

 • 17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica; była żoną Ludwika IV, landgrafa Turyngii, po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki Świętego Franciszka.
 • 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.
 • 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), uczestnik powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem.

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

8 listopada 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie wyznawać wiarę w Boga i okazywać przywiązanie do Kościoła. Nie możemy jednak zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Wielu wyznawców Chrystusa płaci za wiarę najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Ofiarujmy im dar modlitwy.
 1. W poniedziałek, 9 listopada świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
 1. W środę Święto Niepodległości – Różaniec za poległych w obronie Ojczyzny o 16:30 i Eucharystia o godz. 17:00. Serdecznie zapraszam. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. Do środy wypominki w naszym kościele pół godziny przed Mszą Św.
 1. Gość Niedzielny poleca: „Nie możemy nie bronić życia”; „Czy pandemia Zabije religijność”; „Polacy jesteście naszymi bohaterami” – obrońcy życia z USA i Kanady; „W służbie niewidomym” itd. Wiele ciekawych artykułów. Jest też do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci. Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania w sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Roman Krzysztof, Roman Dariusz, Maślanka Piotr, Czerewacz Remigiusz, Dziecina Rafał i Michalik Jan. Na ogrzewanie, w 3 niedzielę października złożono 89 ofiar na kwotę 7350 zł. – Bóg zapłać!

W tym tygodniu patronują nam:

 • 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża.
 • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca niemęczennik w Kościele Zachodnim.
 • 12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik, który nawracał schizmatyków na Kresach Wschodnich.
 • 13 XI – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za czasów Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni do chwały ołtarzy.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W dzisiejszą niedzielę Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych, i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. To ci, którzy już opłukali swoje szaty we Krwi Baranka, którzy życiem zaświadczyli, że człowiek jest w stanie czynić i pomnażać dobro. Radujemy się i wierzymy, że są w domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam – jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w niebie. Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam też, że świętość jest dla wszystkich, dla każdego z nas. To od nas samych zależy, czy do tej świętości dążymy, czy jej pragniemy. Dzisiaj Msze Święte o godz. 7:00; 10:00 i 14:00.
 1. Jutro przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Cmentarze przypominają nam o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia, ale jako chrześcijanie ufamy, że i nasi bliscy zmarli, i kiedyś my sami, dołączymy do grona świętych i błogosławionych. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najszybciej mogli przebywać blisko Ojca w niebie.
 1. W poniedziałek wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte o godz. 7:00; i 17:00. W związku z listopadowymi uroczystościami prosimy o uporządkowanie grobów swoich bliskich. Przygotujmy także nasze serca przez sakramentalną spowiedź.
 1. Przez cały listopad duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny; za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w intencji zmarłych oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy „Ojcze nasz …”; „Zdrowaś Maryjo …” i w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Od 02.11 do 11.11, oprócz czwartku, piątku i soboty wypominki w naszym kościele pół godziny przed Mszą Św. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, zwłaszcza podczas Mszy Świętej o godz. 17:00. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej o godz. 7:00 i 17:00. Okazja do spowiedzi w naszym kościele w czwartek i piątek od godz. 16:00. Godzina Święta czyli Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek i piątek od godz. 16:00. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian, tych żyjących, ale i tych, którzy odeszli już do domu Pana, Tej, która jest naszą Królową. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy Świętej o godz. 7:00.
 1. Gość Niedzielny poleca: Wiele ciekawych artykułów. Jest też do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci. Dziękuję za sprzątanie kościoła i zapraszam do sprzątania w sobotę na godz. 8:15 następujące rodziny: Sikorska Iwona, Tomasiewicz Jerzy, Łukasik Albina, Drwal Andrzej, Sitko Paweł i Stach Teresa.

W tym tygodniu patronujE nam:

 • 4 XI – św. Karol Boromeusz (1538-1584), biskup, wielki reformator Kościoła.