Niedziela i święta:
godz. 7:00, 10:00, 15:00

Dni powszednie:
poniedziałek, wtorek, czwartek, sobota godz. 7:00
środa, piątek godz. 18:00
(czas zimowy godz. 17:00

Odpust parafialny:
ostatnia niedziela września

Nowenna do Bożej Opatrzności: 
pierwszy czwartek miesiąca, godz. 18:00

Gorzkie Żale w Wielkim Poście: 
niedziela godz. 14:00

Droga krzyżowa w Wielkim Poście: 
piatek godz. 17:00

Roraty: 
godz. 7:00

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: 
środa godz. 18:00 (17:00)

Nowenna do Miłosierdzia Bożego: 
piątek po Mszy Św.


CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU

22 grudnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W środę będziemy przeżywali uroczystość Narodzenia Pańskiego. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z wtorku, 24 grudnia, na środę, 25 grudnia. O 23:30 młodzież naszej parafii poprowadzi czuwanie modlitewne przygotowujące nas jeszcze lepszego przeżycia świąt. Msze Święte w dzień Bożego Narodzenia i w drugi dzień świąt o godz. 7:00; 9;00 i 11:00. Każdy, kto przyjął Komunię Św. w Pasterkę, może przyjąć drugi raz w dzień, uczestnicząc w całej Mszy Św.
 1. W najbliższy wtorek przypada Wigilia. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszą wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
 1. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia Dobrej Nowiny innym. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce przy stole wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską, wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.
 2. W poniedziałek i we wtorek o godz. 6:50 ostatnie Roraty. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w tych Mszach. Zapraszam wszystkich do ubierania kościoła jutro na godz. 9:00. Proszę nie zlekceważyć tego zaproszenia... Sprzątanie kościoła od godz.14:00 - Małek Henryk, Małek Krzysztof, Cop Krzysztof, Cop Grzegorz, Sorysz Paweł i Wilk Mariusz. Z ostatniej składki inwestycyjnej (15.12) złożono 74 ofiary na kwotę 3870 zł. Bóg zapłać!

Gość Niedzielny poleca ..... Jest do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci ... ABC Miłości Kard. Stefana Wyszyńskiego ...

W tym tygodniu patronują nam:

 • 26 XII – św. Szczepan, jeden z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, pierwszy męczennik za wiarę.
 • 27 XII – św. Jan Apostoł i Ewangelista, najmłodszy z grona Apostołów, umiłowany uczeń Pana Jezusa.
 • 28 XII – Święci Młodziankowie, męczennicy, którzy ponieśli śmierć z powodu przyjścia na świat Zbawiciela na rozkaz Heroda.

Rekolekcje Parafialne 14.03 – 17.03.2021 r.

14.03.2021 r. (niedziela)

godz. 7:00; 10:00 i 15:00 Msza Św. z nauką ogólną.

godz. 11:30 Msza Św. z nauką dla dzieci.

godz. 14:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i Msza Św. z kazaniem.

15.03.2021 r. (poniedziałek)

godz. 8:00 Msza Św. z nauką ogólną

godz. 10:00 DROGA KRZYŻOWA Z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ – dla Dzieci

godz. 18:00 Msza Św. z nauką ogólną

godz. 19:00 Nauka dla Rodziców i Małżonków (wychowawców).

 

16.03.2021 r. (wtorek)

godz. 8:00 Msza Św. z nauką ogólną

godz. 10:00 NABOŻEŃSTWO POKUTNE Z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ I SPOWIEDZIĄ - dla DZIECI

godz. 12:00 Msza Św. z nauką dla chorych z udzielaniem Sakramentu Chorych – 11:30 Spowiedź dla chorych i opiekunów

13:00 Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną

SPOWIEDŹ PARAFIALNA:

godz. 15:00 – 18:00 z przerwą o godz. 16:30 – 17:00

godz. 18:00 Msza Św. z nauką ogólną

 

17.03.2021 r. (środa)

godz. 8:00 Msza Św. z nauką ogólną i z błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji.

godz. 10:00 MSZA ŚWIĘTA Z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ i błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji - dla DZIECI

godz. 18:00 Msza Św. z nauką ogólną i z błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji.

godz. 19:00 Nauka dla Młodzieży

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 15 grudnia 2019 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W tym tygodniu, od wtorku, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Panem Bogiem, aby dalej w niej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.
 1. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Jutro Msza Św. w int. Ojczyzny o godz. 6:50 i Nowenna do Dzieciątka Jezus, a o 6:20 Różaniec.
 1. Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.
 1. W najbliższy wtorek przypadają 83. urodziny papieża Franciszka – w osobistych modlitwach polecajmy jego osobę i posługę Bożej Opatrzności, aby prowadził bezpiecznie Kościół przez niespokojne współczesne czasy.
 1. RORATY w naszym kościele w poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę o godz.6:50, w środę i piątek o godz. 17:00. W czwartek o godz. 17:00 rozpoczynamy Rekolekcje Adwentowe - program znajduje się w gablocie ogłoszeń, na stronie internetowej. Przy wyjściu z kościoła zabrać kartkę z programem rekolekcji. Dzięki „fiat” Maryi na świat przyszedł nasz Zbawiciel, aby otworzyć nam bramy nieba. W Jej szkole uczymy się zasłuchania w Boży głos, wypełniania woli Bożej, i to nie dla własnej chwały, lecz po to, aby objawiła się miłosierna miłość naszego niebieskiego Ojca. 20.12 (piątek) odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 13:00. Bóg zapłać za dzisiejszą składkę, za tydzień składka przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z rekolekcjami.
 1. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby wykreślić z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Dzisiaj młodzież po każdej Mszy Św. rozprowadza stroiki i kartki świąteczne przez siebie wykonane.
 1. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Gość Niedzielny poleca: "Apel Jasnogórski ma 66 lat"; "Niech się stanie" - o zwiastowaniu; "Sutanna do tanga" - jak rodziło się kapłaństwo obecnego papieża; "Jezus wyznaczył jeszcze innych" - o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej; itd.
 1. Dziękuję za sprzątanie kościoła w sobotę i zapraszam do sprzątania na sobotę wyjątkowo na godz. 9:00 następujące rodziny: Kuta Stanisław, Flaga Józef, Olszówka Lucjan, Gut Jarosław i Małek Andrzej. Ubieranie kościoła na święta będzie w poniedziałek 23.12 od godz. 9:00, a sprzątanie od godz. 14:00 i zapraszam następujące rodziny: Małek Henryk, Małek Krzysztof, Cop Krzysztof, Cop Grzegorz, Sorysz Paweł i Wilk Mariusz. Solenizantów i jubilatów otaczamy serdeczną pamięcią i modlitwą.

NIEPOKALANE POCZĘCIE NAJŚW. MARYI PANNY                   8 grudnia 2019                     DRUGA NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.
 1. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dzisiaj składamy ofiary na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego.
 1. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy Świętej roratnej o godz. Pn., Wt., Czw., i Sob. o godz. 6:50, a wŚr. i Pi. o godz. 17:00. "Zamieniam ranne spanie na oczekiwanie". Rekolekcje w naszej parafii rozpoczną się 19.12 i zakończą się 22.12. Przy wyjściu z kościoła można zabrać kartki z programem. Adwentowej spowiedzi św. nie odkładajmy na ostatnią chwilę – niech Pan narodzi się w pełni przede wszystkim w naszych czystych sercach. Niech to będzie czas naszej wewnętrznej, duchowej mobilizacji do odnowy więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Za tydzień Msza Św. dla dzieci o godz. 10:00.Zapraszam wszystkie dzieci wraz z rodzicami.
 1. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”. 
 1. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Gość Niedzielny poleca: "Pomagamy Kościołowi na Wschodzie"; "Ks. Będzie beatyfikowany"; "Głos przed Słowem" - dlaczego jedni przyjmują Jezusa a inni nim gardzą?; "Taize Wrocław" Europejskie Spotkanie Młodych; "Sekret latającego domu"; "Dobry dar" - o prezentach z okazji Św. Mikołaja; "Żeby dziecko było dzieckiem"; "W służbie zła" - Martin Scorsese, reżyser, który nazywa siebie "upadłym katolikiem", wprowadza w swoich filmach elementy religijne itd. W piątek po Mszy Św. spotkanie Grupy Młodzieżowej. Zapraszam wszystkich młodych od 7 klasy. W sobotę o godz. 10:00 spotkanie Aspirantów, czyli kandydatów na ministranta.
 1. 17.11 w ramach niedzieli inwestycyjnej złożono na ogrzewanie 112 ofiar na kwotę 8640 zł. Bóg zapłać! Za tydzień ofiary będą przeznaczone na termomodernizację naszego kościoła - ostatnio zapłacono za kosztorysy 2800 zł., a jeszcze wymagana jest inwentaryzacja budynków. Obecnie na tę inwestycję mamy 43950 zł.
 2. Dziękuję za sprzątanie kościoła w sobotę i zapraszam do sprzątania na sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Aleksander Osika, Sroka Adam, Małek Edward, Wroński Stanisław, Jachym Ewa i Pinas Józef. Solenizantów i jubilatów otaczamy serdeczną pamięcią i modlitwą.

Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności + Stefania Boba. Polećmy jej duszę miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu, a nasz Panie .....

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary ok. 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych.
 • 14 XII – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU          1 grudnia 2019         OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. To pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, którego temat brzmi: „Eucharystia daje życie”. Podczas tego roku będziemy starali się pogłębiać nasze rozumienie Eucharystii i oddawać szczególną cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Wiara Kościoła – nasza wiara – jest z istoty wiarą eucharystyczną, wzrasta przy stole Eucharystii. Udział w Eucharystii, a zwłaszcza przyjmowanie Ciała Pańskiego, jest przecież realnym spotkaniem ze zmartwychwstałym Panem. Chodzi więc o to, abyśmy pogłębiali naszą świadomość, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest Eucharystia i jak powinna ona kształtować nasze chrześcijańskie życie. Dzięki temu z jeszcze większą pobożnością będziemy przeżywali nie tylko niedzielną, ale każdą Mszę Świętą sprawowaną w naszej wspólnocie oraz gorliwiej trwali na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.
 1. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Roraty w naszym kościele będą w poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę o godz. 6:50, a w środę i piątek o godz. 17:00. Będą przeżywane z błog. Kard. Stefanem Wyszyńskim - Prymasem Tysiąclecia. Dla dzieci będą specjalne plansze i naklejki na każdy dzień. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, przez zakup świec Caritasu, które już są do nabycia w naszym kościele i zrobienie paczki na święta, której los można zerwać z naszej choinki. Przy choince są tzw. torby charytatywne, do których można składać trwałe produktu i przynieść do kosz Św. Antoniego. Są również do nabycia poświęcone opłatki na stół wigilijny. Dochód przeznaczony na cele parafialne.
 1. We wtorek, 3 grudnia, obchodzimy Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. W modlitwach pamiętajmy o misjonarzach, duchownych i świeckich, prośmy o liczne powołania misyjne. Niech w naszych sercach jeszcze mocniej zabrzmi nakaz Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody…”.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek i piątek Godzina Święta od godz. 16:00, w piątek poprowadzi Honorowa Straż Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi świętej w środę, czwartek i piątek od godz.16:00. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w piątek od godz. 8:00. Proszę, aby przyjechała kolejna osoba z kolejki z Załącza. 
 1. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Gość Niedzielny poleca: ". Jest również do nabycia Mały Gość Niedzielny dla dzieci, a w nim do sklejenia lampion na roraty. "Zamieniam ranne spanie na oczekiwanie".
 1. Dziękuję za sprzątanie kościoła w sobotę i zapraszam do sprzątania na sobotę na godz. 8:00 następujące rodziny: Szymański Jan, Maślanka Marcin, Jachym Piotr, Nytko Konrad i Wnęk Dominik.Solenizantów i jubilatów otaczamy serdeczną pamięcią i modlitwą.
 2. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pan Bóg, wybierając Maryję na matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego.

W tym tygodniu patronują nam:

 • 3 XII – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
 • 4 XII – św. Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.
 • 4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego.
 • 6 XII – św. Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który w Mirze Licyjskiej był gorliwym i troskliwym pasterzem. W tym dniu nie zapomnijmy o najważniejszym darze modlitwy.
 • 7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, doktor Kościoła.